Logo
pondelok-piatok ,09:00 -17:00 hod.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 230,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Štítky blogu
Novinky
23.01.2023
Výkonné počítače s grafickou kartou Geforce RTX 3060
Hľadáte počítač s vysokým herným grafickým výkonom ?Vyberte si z našej ponuky počítač s grafickou kartou Geforce RTX 3060 12GB .                    ... čítať celé
19.01.2023
Ponúkame možnosť vyskladania PC zostavy na mieru
                                                                    Vážení zákazníci Nenašli ste v našej ponuke PC zostavu presne podľa Vašich predst... čítať celé
02.05.2022
NOVINKA - Jednoduchšie splátkovanie s Quatrom
  Vážení zákazníci   Prinášame Vám rýchlejšie vybavenie splátok Quatro cez náš internetový obchod. Po odoslaní objednávky sa Vám zobrazí nová ve... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Quatro - jednoduchý nákup na splátky

  1. Úvod
  2. Návody a tipy
  3. Sekanie hry a nízke FPS: Čo môže byť príčinou a riešenia čo sa s tým dá robiť?
18.05.2021

Sekanie hry a nízke FPS: Čo môže byť príčinou a riešenia čo sa s tým dá robiť?

 

Chvíľkové zamrznutie hry či náhly pokles FPS a s tým spojené sekanie. Tieto javy sú pre väčšinu hráčov priam nočnou morou, pretože svoje obľúbené hry alebo dlho očakávaný kúsok si zrazu nemôžu naplno vychutnať. Skutočne nepríjemné.

Prejavuje sa to prakticky rovno, zníženou hrateľnosťou, no príčin tohto problému môže byť skutočne veľa. Nájsť tú správnu z nich a nasadiť úspešné riešenie predstavuje neľahký boj. Máloktorý hráč však bude ochotný pokračovať so sekajúcou hrou.

Poďme sa teda v rýchlosti pozrieť na niektoré z najčastejších príčin, ktoré môžu takéto spôsobovať takéto nepríjemnosti.

Nedostatočná hardvérová výbava

Asi najzákladnejšou príčinou prečo hra dosahuje priam nehrateľnú úroveň FPS je nedostatočná hardvérová konfigurácia počítača. Niektorý z komponentov, prípadne ich kombinácia, jednoducho nepostačuje na to, aby hra dokázala bežať plynulo.

Preto je dôležité vopred si overiť,či váš stroj spĺňa aspoň minimálne požiadavky danej hry. Niekedy už môže byť čas na nejaký ten upgrade.

Príliš nekriticky nastavená úroveň grafických detailov

Tento bod úzko súvisí s vyššie spomínanou hardvérovou výbavou počítača. Hoci dnešné hry veľmi dobre zvládajú detekciu prítomných komponentov a následné nastavenie vhodných grafických detailov, nie vždy to prebehne ideálne. Niekedy zlyhá hra, inokedy majú hráči príliš veľké oči.

Ak preto váš počítač papierovo spĺňa všetky požiadavky, porozmýšlajte nad úpravou nastavení nastavení grafiky. Znížte úroveň detailov, vypnite tiene a pokročilé metódy vykresľovania a radšej sa uspokojte s horším vizuálom za cenu plynulosti.

Trocha experimentovania môže priniesť až prekvapivé výsledky. Za skúšku stojí aj zníženie rozlíšenia, overenie či hra nie je spustená v okne (Windowed) a vypnutie/zapnutie Vertical Sync.

Nesprávne zvolený grafický adaptér

V tomto prípade nejde o to, že ste pri výbere komponentov či notebooku siahli po nesprávnej grafickej karte. Nie. Na mysli mám situáciu, kedy váš stroj disponuje dvojicou grafických kariet – integrovanou a dedikovanou.

Celé je to o tom, že pri spustení náročnej aplikácie, respektívne hry, sa namiesto výkonnej dedikovanej grafickej karty zvolí ako hlavný adaptér práve integrovaný čip, ktorý nie je dostatočne výkonný. Preto sa uistite, že požadovaná hra sa spúšťa práve cez výkonnejšiu grafickú kartu.

Staré ovládače grafickej karty

Hlavne v prípade, že si chcete užiť niektorú z najnovších hier nie je odveci vykonať aktualizáciu driverov pre grafickú kartu. Tie sú totiž pravidelne aktualizované a často prinášajú celkovú optimalizáciu práve pre najnovšie hry.

Zastarané ovládače môžu vašej grafickej karte takpovediac podkopávať nohy. Aktualizáciu na najnovšiu verziu je bezplatná a veľmi jednoduchá.

Zlá optimalizácia alebo chyby v hre

Hra môže sekať aj kvôli tomu, že sa v nej nachádzajú chyby, prípadne nebola správne optimalizovaná. Hlavne v prípade horúcich noviniek dochádza bežne k situáciám, kedy tvorcovia dodatočne plátajú rôzne menšie i väčšie nedostatky. Aj toto dokáže ovplyvniť celkový výkon.

Preto je dobré situáciu sledovať a pokiaľ je to možné, tak hru pravidelne aktualizovať inštaláciou takzvaných patchov či updatov. Situácia však môže byť aj opačná.

Hra, ktorá donedávna bežala úplne plynulo zrazu na tom istom stroji začne sekať. Ak tvorcovia nedávno vydali aktualizáciu na novšiu verziu, príčina problémov sa môže skrývať aj tam. Vtedy je najrozumnejšie problém nahlásiť a čakať na ďalšiu opravu.

Dobré je súčasne sledovať, či nedošlo k pridaniu nového obsahu (lepšie textúry, pokročilejšia grafika), kvôli čomu došlo k zvýšeniu hardvérovej náročnosti danej hry.

Pokles výkonu kvôli prehrievaniu

Ničím zvláštnym nie je ani situácia, kedy sa pri dlhšom hraní komponenty prehrievajú a v záujme ich ochrany dochádza k zníženiu celkového výkonu.

Príčinou môže byť buď nedostatočné a nesprávne dimenzované chladenie už v samom princípe, prípadne sa jeho efektivita môže znižovať vekom – nánosy prachu, degradovaný efekt chladiacej pasty. Základnú údržbu v podobe čistenia od nánosov prachu jednoducho nie je dobré podceňovať.

 

Režim šetrenia energie

Hlavne v prípade notebookov sa môže stať, že systém kvôli snahe o úsporu energie beží v šetriacom režime. Hrať pravdepodobne budete len pri pripojenom napájacom adaptéry, no napriek tomu to celé stojí za preverenie. Nastavenia nájdete napríklad tak, že cez Štart vyhľadáte „plán napájania“.

Prípadne si aktuálny stav viete overiť aj kliknutím na ikonu batérie v takzvanej notifikačnej oblasti – pri hodinkách.

 

Na pozadí beží náročná aplikácia

Ďalšou bežnou príčinou sekania hry môže byť to, že na pozadí máte v systéme spustenú náročnú aplikáciu, ktorá si časť z možností hardvéru ukrajuje pre seba. Rovnako tak môže ísť o sériu menej náročných aplikácií, ktoré ako celok predstavujú značnú záťaž.

Vyvolajte správcu úloh cez ktorého dokážete rýchlo a ľahko identifikovať, či k niečomu takémuto dochádza.

V prehľade bežiacich procesov vidíte čo všetko je spustené a koľko % si to ukrajuje z procesora, pamäte, disku či najnovšiu už aj z grafickej karty. V prípade potreby dokážete takúto aplikáciu vypnúť stlačením na tlačidlo “Ukončiť úlohu”.

Windows 10 si pripravuje aktualizáciu

Opäť ide o proces, ktorý prebieha na pozadí a môže predstavovať značnú záťaž na možnosti počítača. Windows 10 sa proste občas zvykne pripravovať na inštaláciu aktualizácie.

Overiť si to viete cez systémové nastavenia (Win + I) v sekcii “Aktualizácia a zabezpečenie – Windows Update”. Ak k tomu dochádza, tak najlepšie bude s hraním počkať, kým úspešne neprebehnú systémové procesy.

Zapnite herný režim

 

Nahrávanie na pozadí

Ďalšia z nenápadných funkcií operačného systému Windows 10, ktorá môže spôsobiť sekanie hier. V princípe ide o to, že zabudovaný nástroj Xbox Game Bar umožňuje hry nahrávať aj na pozadí,bez toho, aby ste záznam spustili ručne.

Hlavná myšlienka spočíva v tom, že pri hraní hier dopredu neviete, kedy sa vám podarí dosiahnuť niečo, čo stojí za video. Nahrávanie na pozadí teda v stanovenom cykle (15 sekúnd až 10 minút) automaticky vytvára záznam, ktorý si potom viete uložiť. Ak ho ručne neuložíte, tak sa vymazáva.

Neustále nahrávanie obrazu logicky predstavuje určitú záťaž na hardvér, preto ho môžete skúsiť vypnúť, či sa situácia následne nezlepší. Nastavenie nájdete v sekcii “Hranie hier – Snímky”.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 

 

 

                                                                   

    sme tu pre Vás od roku 2009                                                                       

 

     

doprava v rámci SR nad 230€ zadarmo

Pri nákupe na 230€ v rámci SR

 

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk