Logo
pondelok-piatok ,09:00 -17:00 hod.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 230,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Štítky blogu
Novinky
24.05.2023
Výkonné počítače s grafickou kartou Geforce RTX 3060
Hľadáte počítač s vysokým herným grafickým výkonom ?Vyberte si z našej ponuky počítač s grafickou kartou Geforce RTX 3060 12GB .                    ... čítať celé
06.04.2023
Ponúkame možnosť vyskladania PC zostavy na mieru
                                                                    Vážení zákazníci Nenašli ste v našej ponuke PC zostavu presne podľa Vašich predst... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

Quatro - jednoduchý nákup na splátky

  1. Úvod
  2. Návody a tipy
  3. Akú zvoliť grafickú kartu na strih videa, streamovanie a tvorbu grafiky?
04.03.2021

Akú zvoliť grafickú kartu na strih videa, streamovanie a tvorbu grafiky?

Grafické karty sú prakticky synonymom pre hranie počítačových hier, ale ich využitie sa prelína aj do profesionálnej roviny.Predstavme si, v akých odboroch by ste sa nemali spoliehať len na procesor, a naopak, mali by ste dbať na zvýšenú pozornosť pri výbere grafickej karty.
Za posledných pár rokov sa práca s grafikou a videom posunula míľovými krokmi vpred. 
Pôvodne štandardizované FullHD rozlíšenie je dnes už považované za prežitok a od všetkých tvorcov sa očakáva aspoň 4k rozlíšenie,ideálne pri 60 snímkach za sekundu.Do sveta grafiky potom vstúpili nové technológie, ktoré skrátka staršie grafické karty nepodporujú. Medzi oboma tábormi výrobcov grafických kariet je pritom zvádzaný odveký súboj.Čo sa však týka výberu správnej grafickej karty,potom mnoho ľudí robí stále jednu a tú istú chybu a procesory od AMD slepo kombinuje s grafickou kartou od AMD, len preto, že sa to "rýmuje". 
Pri práci s programami na strihanie videa, na streamovanie a na tvorbu grafiky však naďalej dominuje NVIDIA, ktorá poskytuje ďaleko lepšiu kompatibilitu s najrozšírenejším softvérom každej kategórie a vďaka moderným technológiám na čele s ray tracingom je ďaleko lepšou vizitkou pre vaše podnikanie. 
Hoci si procesory zvyčajne poradia s grafickými programami, bez poriadnej grafickej karty sa zbytočne ochudobňujete nielen o šikovné nástroje, 
technológie, ale aj o čas, ktorý by ste mohli stráviť produktívnejšie. 
Predstavme si, prečo sú grafické karty NVIDIA GeForce GTX (a predovšetkým RTX) skvelou voľbou pre prácu s grafickými nástrojmi a pri práci s videoobsahom, či už v kombinácii s procesorom od Intelu alebo AMD.


Pri práci s 3D animáciami 

Grafické karty sú najdôležitejším nástrojom každého grafika,ktorý pri svojej práci potrebuje vizualizovať svoje projekty. 
Svoje uplatnenie nájdu prirodzene vo vývoji videohier, ale tiež napríklad vo svete reklamy, filmu, v architektúre pri vizualizácii 
stavebného projektu a na realitnom trhu pri virtuálnej prehliadke nehnuteľnosti. 
Práve výkon grafickej karty dramaticky ovplyvňuje rýchlosť spracovania renderu.

Grafické karty NVIDIA za využitia CUDA jadier zrýchľujú rýchlosť vykreslovania až 12-násobne, vďaka čomu ušetríte pri väčšom projekte až desiatky hodín. 
Najnovšie grafické karty radu RTX potom dokážu v reálnom čase pracovať s modernou technológiou ray tracingu (globálneho osvetlenia), 
a docieliť tak fotorealistické vizualizácie, aplikovať metódu hlbokého učenia za využitia Tensor jadier. 
Správny výber grafickej karty je potom tou najdôležitejšou investíciou, už obstarávacia cena sa čoskoro vráti už len vďaka výrazným úsporám času.

Na videu vyššie môžete pozorovať porovnanie pri vykreslovaní 3D projektov iba za pomoci procesora verzus za akcelerácie s grafickou kartou NVIDIA.
Medzi podporované aplikácie prirodzene patria najrozšírenejšie grafické nástroje ako Autodesk Arnold, Autodesk Maya, Autodesk 3ds Max,
Adobe Dimension, Blender Cycles, Maxon Cinema 4D, Unity, Unreal Engine, Látky Designer a nespočetné množstvo ďalších. 
Niektoré z nich (napríklad Blender Cycles, Unity, Unreal Engine a ďalší) plne utilizujú aplikačný rámec NVIDIA OptiX pre optimalizáciu ray tracing technológie a akceleráciu jej vykresľovania.

Pri práci so strihaním videa 
Pri akejkoľvek práci s editáciou videa ste tiež viac-menej odkázaní na výkon grafickej karty.Nehovoríme však len o rýchlosti výsledného exportu,
ktorý by ste zvládli na kdejakej zemiakovej, ale celkovo o plynulej práci s editovaným videom v reálnom čase. 
Len s nadupanou grafickou kartou môžete vôbec uvažovať o práci s 4k videom, naväzujúc potom 8k videom či s RAW formátmi. 
Naopak, spracovávať video o kvalite súčasného štandardu na starom železe (ba dokonca len na procesore) je utrpenie,ktorému by ste sa mali (a určite chceli) vyhnúť.

Architektúra Turing,ktoré využívajú najnovšie grafické karty NVIDIA radu RTX (a GTX 1660A, GTX 1660 Ti a SUPER),ponúka vylepšený dedikovaný hardvérový enkodér NVENC, ktorý dramaticky akceleruje prácu s editáciou aj samotným exportom, a to až 50x. 
Grafické karty NVIDIA ponúkajú tiež pridanú hodnotu v podobne umelej inteligencii,ktorá zvládne pri práci s videom detekovať napríklad črty tváre,ktoré tak môžete upraviť plošne na celý projekt alebo jeho časť; a vyhnúť sa tak úpravám po jednotlivých snímkach.

Umelá inteligencia AI Auto Reframe tiež pomôže pri exporte do rôznych formátov určených pre viac platforiem; sama detekuje dôležitý uhol záberu,
aby ste ten istý projekt mohli mimo bežných formátov jednoducho vyexportovať napríklad vo vertikálnom pomere strán pre sociálne siete a nemuseli ho cropoovať manuálne. 
Medzi podporované aplikácie patrí Adobe After Effects, REDCINE-X PRO, Adobe Premiere Pro, Sony Vegas Pro, Black Magic Design, Blackmagic Resolve a ďalšie.

Pri streamovaní herných seancí 

Od edície videí k streamovaniu obsahu akoby ste kameňom dohodli.Je teda logické, že dedikovaný hardvérový enkodér NVENC nájde svoje uplatnenie aj v reálnom čase a umožní vám vysielať svoje herné seance bez kompromisov a v najvyššej možnej kvalite s čo najmenším dopadom na plynulosť 
samotnej hry.

Grafické karty NVIDIA radu RTX dokážu zachovať maximálne množstvo detailov, o ktoré by ste pri využití procesora inak prišli.

Streamovanie obsahu je totiž sofistikovanejší proces a siaha hlbšie ako len k papierovým údajom o rozlíšení a počte snímok. 
Každý snímok musí grafická karta najprv analyzovať a previesť do formátu, ktorému streamovacia aplikácia rozumie. 
Laicky povedané rozhoduje výpočtový výkon (či už s dedikovanou grafickou kartou alebo bez nej) o tom, koľko informácií sa stihne v reálnom čase vmestiť do prenosu medzi zdrojom a vysielacím programom. Procesor zvyčajne musí zvoliť viac skratiek a vypustiť veľa detailov, 
zatiaľ čo grafické karty NVIDIA s enkodérom NVENC dokážu v rovnakom čase spracovať a odovzdať oveľa viac informácií, viď ukážka vyššie. 
Medzi podporované aplikácie patrí Open Broadcast Software, Discord, Streamlabs, XSplit Broadcaster, Twitch Studio a ďalšie.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 

 

 

                                                                   

    sme tu pre Vás od roku 2009                                                                       

 

     

doprava v rámci SR nad 230€ zadarmo

Pri nákupe na 230€ v rámci SR

 

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk